Wycieczki

Położenie Togiru daje wiele możliwości dziennych wycieczek do pobliższych miejscowości.

SPLIT:

Jest, co do wielkości drugim najwiekszym miastem w Chorwacji. Jest najwiekszum i naważniejszym miastem w południowej Chorwacji. Nazywa sie je dlatego popularnie "stolicą Dalmacji" W roku 1979 Pałac Dioklecjana, wraz z zabytkowym centrum Splitu, został wpisany na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Na starym mieście znajduje sie Katedra Sveti Duje (Święty Duje). Była ona niegdyś mauzoleum cesarza Diokletiana. Z wieży rozciąga sie piękny widok na miasto. Podziemne komnaty - Podrumi (tlumaczenie "piwnica") – które do połowy znajdują się pod Pałacem Diaklotiana, i stanowiły kiedyś fundamenty kwater cesarza. Perystyl to wspaniały dziedziniec, otoczony dwoma rzędami kolumn korynckich. Stare miasto znajduje się na wschodniej części półwyspa Marjan. Der alte Stadtkern befindet sich am östlichen Ende der Marjan-Halbinsel. Split jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Stanowi on dla większości wysp dalmackich (Brač, Hvar, Šolta, jak i Vis lub Lastovo) jedyne stałe połączenie. Codziennie z portu Split wypływają liczne promy do sąsiędnich wysp. Wypływają stąd także regularnie promy do Dubrownika, Rijeki, Pescara i do Ankony.

Deptak Riva znajduje się w Starym Mieście nad samym morzem. Jest to najsłynniejszy symbol miasta.


  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
DUBROVNIK:


Dubrownik leży na południu Chorwacji nad sama Adrią. Miasto to przez swoje znaczenie kulturalne oraz swoja ważną rolę, którą odgrywało w polityce, nazwano często perłą Adriatyku lub Chorwackimi Atenami. W 1979r. Dubrownik został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury. Tu było centrum historii rozwoju języka chorwackiego oraz chorwackiej literatury. Ważni chorwacy poeci, artyści, naukowcy, matematycy oraz fizycy pochodzili właśnie z Dubrownika. Dlatego dziasiaj można powiedzieć, że właśnie on jest centrum kultury chorwackiej. Dubrownik należy do jednych z najpiękniejszych miast krajów śródziemnomorskich oraz jest głównym punktem turystycznym Dalmacji. Z czasem miasto stało się miejscem, gdzie spotyka się międzynarodowa śmietanka towarzyska. Mur miasta ma1940 metrów długości i 6 metrów szerokości. Za opłatą można zejść mur otaczający miasto. Hitem sezonu pulsującego, kulturalnego i artystycznego kalendarza Dubrownika jest Festiwal Letni (Dubrovačke ljetne igre), który odbywa się regularnie już od 1950 r. W pobliżu Dubrownika znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Rozbudowa autostrada A1 planowana jest najwcześniej w 2010 roku. Narazie można do Dubrownika dojechać krajową trasą D8 (Jadranska Maistrala). Most Franjo Tudman, który znajduje się w zachodniej części Dubrownika prowadzi przez zatoke Rijeka Dubrovačka i obwodnicę szczytami Dubrownika. Do miasta można dotrzec dwoma dojazdami na most.


  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
BRAC:


Brac jest największą wyspą w centralnej Dalmacji (powierzchnia 396km² ) i trzecią co do wielkości ze wszystkich wysp na chorwackim Adriatyku. Najwyższy szczyt wsypy to Vidova Góra (778 metrów), która jest równocześnie najwyższym wyspiarskim szczytem na Adriatyku. Brac należy do Chorwacji i leży tuż przed wybrzeżem środkowej Dalmacji, niedaleko od portowego miasta Split. Największą miejscowością na wyspie jest miasteczko Supetar (3000 mieszkańców). Latem co godzine kursuje prom na stały ląd (zimą rzadziej). Dalszym portem na wyspie jest Sumartin, z którego jest połączenie z Makarską. Bol jest turystycznym centrum na wyspie Brac. W Bolu znajduje się najokazalsza drobnożwirowa plaża na całym wybrzeżu wyspy – Zlatni Rat (Złoty Przylądek, Złoty Róg). Bol leży na uboczu zachodniej zatoki wyspy i jest nie tylko najstarszym miasteczkiem wyspy, lecz także najpopularniejszą miejscowością nad Adriatykiem. Miasteczko słynie z swojich zabytków i pięknych krajobrazów. Zarówno na północy jak i na południu jest mnóstwo pięknych zatok i plaż. Mówi się, że Zlatni Rat, czyli najpopularniejsza plaża na wyspie, jest także najpiękniejszą plażą nad Adriatykiem. Przylądek z drobnożwirową plażą jest cudem natury: przypomina kształtem język, który sięga głęboko w głąb morza. W zależności od głębokości morza oraz wiatru zmienia on swój kształt, raz na prawo a raz na lewo.


  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
HVAR:


Chorwacka wyspa Hvar, znajduje się nad Adriatykiem przed zatoką chorwacką. Należy ona do czwartej co do wielkości wysp adriatyckich. Latem bardzo popularna wśród turystów, ponieważ turystyka odgrywa tu bardzo ważną rolę. Lecz wyspa także jest interesująca pod innym względem. Jest tu bowiem roślinność charakterystyczna dla klimatu śródziemnomorskiego, jak na przykład lawenda, czy taż wytłacznie wina. Wyroby z lawendy oraz dobre wina stanowią podstawę gospodarki na wyspie. Zlatan Plavac oraz czarny Faros należą do najpopularniejszych win wyspy, które tłoczone są z winogron Mali Plavac. Mali Plavac rośnie na stromych szczytach zachodniej części wyspy. Ivan Dolac należy do czerwonych win, które są tłoczone z winogron Mali Plavac, jak i Bogdanusa, który w smaku przypomina suchego Sherry. Hvar jest połączona z miastami lądu. Ze Stari Grad kursuje prom do Splitu, z Sućuraj do Drvenik, jak i statki lini Rijeka-Dubrownik. Miasto Jelsa znajduje się na północnej stronie wyspy. Najwyższymi szczytami wyspy są Nikola oraz Hum, które leżą w miasteczku. W zależności od pogody jest dobra widocznośc sąsiednią wyspe Brac oraz ląd. Katamaran Jadroliniji kursuje codziennie z Jesly do Splitu. Wynajetą łódką można bez problemu dostac się na sąsiednie wyspy. Oprócz tego, między sąsiednimi miejscowościami, kursują także autobusy. Pierwszy kościół w mieście Św. Jana powstał w XVII w. Zabytki widoczne są również w innych kościołach, na miejskich ryneczkach, uliczkach oraz w wielu innych miejscach.

Najciekawsze miejsca do odwiedzenia w Jelsa to: Ogród Perivoj, powstały w ok 1870 r. ; Przepiękny jak twierdza wzmocniony Kościół św. Marii z 1331r. W tym momencie pod wezwaniem św. Fabiana i Sebastiana.; Oktagonalny kościół św. Jana; Kościół św. Michała z 1463r.; Plac Św. Ivana i należącą do niego XV –wieczną kaplicę z miniaturowym placem i otaczającymi go malowniczymi domami z XV-XVII w.; Ruiny Civi


  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
PARK NARODNOWY KRKA:


Park został zalożony w roku 1985 i jest siódmym Parkiem Narodowym w Chorwacji. Znajduje sie on niedaleko miasta Sibenik (ok. 17 km) i ma wielkośc 109 km². Na terenie parku rzeka tworzy wodospady, kaskady oraz bystrzyny. Flora i fauna tego parku jest jedyna w swoim rodzaju. Skradinski Buk jest najbardziej znanym wodospadem parku. Wokól wodospadu jest wiele dróg spacerowych. Małe wystawy i plaże, przy których można zakupic figi, jeżyny i inne delikatesy oraz wszelakie pamiątki, stanowia dodatkową atrakcje parku. Klasztor Franciszkanów Visovac znajduje sie na wyspie jeziora. Oferowana są tutaj wycieczki statkiem. Klasztor ten chronił niegdyś przed najazdami tureckich zdobywców. Do dnia dzisiejszego skarby biblioteki zostały zachowane.


  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
RZEKA CETINA:


Po kilkuset kilometrach Rzeka Cetina wpada do morza Adriatyckiego. W ciagu ostatnich stuleci uformowały sie tu zachwycające wąwozy z wysokimi skałami, kaskadami i wodospadami. Kryształowo czysta woda zachęca do kąpieli. Rzeka jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji, idealna dla miłośników raftingu. Cetina przedziera się przez drogę masywem górskim, i tworzy imponujący, głęboki i przepiękny kanion. Obszar rzeki ma wielkie znaczenie nie tylko historyczne, ale i archeologiczne.


  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
MEDZIUGORI:


Medzigori jest miastem w Bośni i Herzegowinie. Należy do gminy Citluk, w całości zamieszkanej przez Chorwatów. Medziugorie to znane i odwiedzane miejsce pielgrzymkowe w Europie. W pobliżu miejscowości znajdują się dwa wzgórza - Wzgórze Objawień (Podbrdo), miejsce pierwszych objawień, oraz Wzgórze Krzyża (Kriżevac). Pierwsze objawienie dzieciom miało mieć miejsce 24 czerwca 1981 roku we wsi Bijakovici, na wzgórzu Crnica. Następnego dnia dzieci wróciły na to samo miejsce, dwoje z nich nie przyszło, a w zamian za nich przyszło dwoje innych. Tego dnia, tj. 25 czerwca 1981 roku, ukształtowała się szóstka tzw. widzących. Następnego dnia (26 czerwca) ukazująca się dzieciom Pani (w języku chorwackim: Gospa) miała przedstawić się im jako Królowa Pokoju (chorw. Kraljica Mira). Osoby mające wizje twierdzą, iż mają je do dziś. Ocenia się, że od tamtego objawienia do dzisiaj, te miejsce odwiedziło ok. 15 milionów ludzi.


  • Image
  • Image
  • Image
  • Image